Денес од 119 нови случаи, Штип, Куманово и градот Скопје се со двоцифрени бројки

Денеска од вкупно 119 нови случаи на коронавирусот, градовите Штип, Куманово како и главниот град Скопје, се со двоцифрена бројка.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1325 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на коронавирусот и тоа во градовите:

Скопје-35, Куманово-15, Штип-17, Прилеп-3, Тетово-4, Струга-3, Велес-3, Битола-8, Охрид-3, Кавадарци-2, Гостивар-8, Крива Паланка-1, Кочани-1, Демир Хисар-5, Берово-1, Свети Николе-1, Кичево-8, Ресен-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 89 оздравени пациенти од: Скопје-22, Куманово-10, Штип-12, Тетово-26, Струга-1, Велес-1, Битола-4, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Кратово-1, Св.Николе-2, Кичево-3, Ресен-4.

Поч инати се 4 лица, три пациенти од Скопје (65, 66 и 73 години) и пациент од Гостивар (72г.).

Сите пациенти се поч инати во болнички услови.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10617, бројката на оздравени пациенти е 6020, на поч инати е 480, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4117.

Од вчерашните 5 теста се конторлни и се евидентираат денес.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 4779, активни 1814
Куманово 1038, активни 296
Дебар 193, активни 123
Штип 809, активни 441
Прилеп 330, активни 57

Тетово 1027, активни 228
Струга 440, активни 190
Велес 216, активни 18
Битола 135, активни 70
Охрид 272, активни 87

Кавадарци 55, активни 38
Гостивар 424, активни 258
Гевгелија 22, активни 11 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

Струмица 35, активни 23
Крива Паланка 24, активни 10
Радовиш 29, активни 23
Крушево 15, активни 9
Кочани 98, активни 25

Пробиштип 50, активни 26
Демир Хисар 31, активни 27
Македонски Брод 19, активни 15
Пехчево 6, активни 0
Берово 5, активни 2

Валандово 6, активни 0
Виница 8, активни 4
Делчево 5, активни 4 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

Кратово 13, активни 7
Свети Николе 221, активни 179
Кичево 142, активни 94
Ресен 145, активни 33
Неготино 25, активни 5 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1325 теста се преку: ИЈЗ-333, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-152, Биотек-218, МАНУ -85, Жан Митрев (Филип Втори)-234, Систина со PCR метода -163, Судска медицина -8, ЦЈЗ Битола-75, Инфективна клиника-15, ГАК-19.

Досега во земјата се направени вкупно 100940 тестирања на коронавирусот.

Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 81 пациент.

На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни на коронавирусот и 2 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 100 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 32, а во болницата во Штип се хоспитализирани 44 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 118 пациенти – позитивни и сомнителни на коронавирусот.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје).

Чаир – 256
Аеродром – 191
Бутел – 127
Гази Баба – 177
Центар – 152

Карпош – 164
Сарај – 103
Кисела Вода – 175
Ѓорче Петров – 122
Студеничани – 82

Шуто Оризари – 130
Арачиново – 36
Илинден – 26
Петровец – 19

Чучер Сандево – 12
Сопиште – 24
Зелениково- 7
Странец – 7
Нераспределен- 4