Коментарите на битолчани за последниот земјотрес вечерва во леринско

Битолчани кои деновиве ги чувствуваат сите земјотреси кои во серија се случуваат во северниот дел на Грција на страницата на ЕМСЦ последниот потрес го искоментираа како: слаб, лаганини секој ден, слабо долго, малце стресе… пишува СлободенПечат.Според Евромедитеранскиот сеизмолошки центар, вечерва во 20.24 часот регистриран е нов земјотрес со епицентар на 8 километри северозападно од Лерин, Грција. Земјотресот бил со јачина од 2,7 степени степени по Рихтеровата скала и на длабочина од 2 километри.