Коронавирусот не запира во Македонија, голем број на нови случаи денеска

Како што јавуваат здравствените власти, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа Направени се 2.939 тестирања, а регистрирани се 442 нови случаи на коронавирусот и тоа во:

Скопје – 168, Битола – 41, Прилеп – 31, Кавадарци – 24, Охрид – 15, Куманово, Велес, Штип, Струмица и Кочани – по 13.

Делчево – 11, Ресен и Валандово – по 10, Демир Хисар – 9, Неготино и Берово – по 8, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка и Радовиш – по 7.

Тетово – 3, Македонска Каменица – 2, Гостивар, Кичево, Струга, Виница, Пробиштип, Кратово, Богданци, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 5 по ина ти лица: 2 лица од Скопје (57г, 78г) и по едно лице од Делчево (83г), Кочани (77г) и Крива Паланка (84г).

Досега во земјата се направени вкупно 1.456.023 тестирања на коронавирусот.

Вкупната бројка на коронавирусотдијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епид мијата изнесува 213.307, бројот на оздрав ени пациенти е 197.493, на поч ати е 7.474, а бројот на активни случаи изнесува 8.339.