Не се 6 милиони, туку 136 нови случаи на коронавирусот во следниве градови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на коронавирусот во:

Скопје-46, Куманово-6, Дебар-7, Штип-14, Прилеп-1, Тетово-12, Струга-9, Велес-1, Охрид-2, Гостивар-13, Струмица-2, Радовиш-3, Крушево-2, Кочани-1, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Кратово-1, Свети Николе-5, Кичево-4, Ресен-4.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица од: Скопје-77, Штип-7, Тетово-15, Струга-1, Велес-4, Битола-2, Гевгелија-1, Кочани-2, Пехчево-1, Кичево-2, Ресен-11.

Поч инати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово, двајца пациенти од Струга и еден од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби поч инати се четворица пациенти на возраст од 46, 53, 63 и 69 години.

Во ГОБ „8 септември“ поч ина пациент на возраст од 42 години. Во ОБ Куманово поч инат е пациент на возраст од 80 години.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8111, бројката на оздравени пациенти е 4203, на поч инати е 382, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3526.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 3848, активни 1830
Куманово 854, активни 186
Дебар 151, активни 89
Штип 444, активни 172

Прилеп 296, активни 63
Тетово 868, активни 320
Струга 320, активни 161
Велес 202, активни 35

Битола 69, активни 26
Охрид 225, активни 133
Кавадарци 25, активни 17
Гостивар 229, активни 143

Гевгелија 12, активни 2 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
Струмица 24, активни 16
Крива Паланка 19, активни 9
Радовиш 8, активни 4

Крушево 12, активни 7
Кочани 77, активни 15
Пробиштип 36, активни 24
Демир Хисар 8, активни 7

Македонски Брод 8, активни 4
Пехчево 6, активни 1
Берово 4, активни 1
Валандово 6, активни 0

Виница 4, активни 1
Делчево 1, активни 0
Кратово 6, активни 3
Свети Николе 117, активни 110

Кичево 73, активни 62
Ресен 138, активни 82
Неготино 21, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 991 теста се преку: ИЈЗ-433, ЦЈЗ Скопје-36, Авицена-126, Биотек-85, МАНУ -112, Жан Митрев (Филип Втори) -14, Систина со PCR метода -156, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-29.

Досега во земјата се направени вкупно 77.160 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти.

На кислородна поддршка се 55 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 22 возрасни пациенти позитивни на коронавирусот, 5 деца позитивни и 1 дете суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 95 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 27, а во болницата во Штип се хоспитализирани 53 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 114 пациенти – позитивни и сомнителни на коронавирусот.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје).

Чаир – 300
Аеродром – 159
Бутел – 131
Гази Баба – 189

Центар – 138
Карпош – 140
Сарај – 120
Кисела Вода – 108

Ѓорче Петров – 105
Студеничани – 110
Шуто Оризари – 79
Арачиново – 43

Илинден – 23
Петровец – 18
Чучер Сандево – 11
Сопиште – 9

Зелениково- 14
Странец – 5
Нераспределен- 128