Се огласи Филипче: Во последните 24 часа регистрирани се 393 нови случаи

Министерот за Здравство, Венко Филипче пишува дека, во последните 24 часа се направени 2464 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на ков ид- 19 во:

Скопје 189
Куманово 14
Дебар 2
Штип 13
Прилеп 19

Тетово 27
Струга 7
Велес 12
Битола 9
Охрид 5

Кавадарци 8
Гостивар 6
Гевгелија 15
Струмица 15
Крива Паланка 4

Радовиш 10
Крушево 1
Кочани 13
Пробиштип 3
Македонски Брод 2

Пехчево 2
Берово 3
Валандово 1
Делчево 3
Кратово 1

Свети Николе 2
Кичево 6
Ресен 1

Во бол нички услови поч и нати се 4 лица, од Скопје (83г.), Куманово (62г.), Кичево (80г.) и Радовиш (54г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 90 оздравени пациенти од:

Скопје 34
Куманово 7
Штип 4
Прилеп 8
Тетово 3

Велес 1
Битола 2
Охрид 1
Гостивар 8
Гевгелија 2

Струмица 1
Крива Паланка 4
Радовиш 2
Пробиштип 2

Берово 5
Валандово 2
Свети Николе 2
Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 206243 тестирања на Ко Вид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ков ид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епиде мијата изнесува 20555, бројката на оздр авени пациенти е 16099, на почи н ати е 785, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3671. – Напиша Филипче на својата фејсбук страница, каде објави и фотографија со статистика: