Се шири новиот бран на коронавирусот во Македонија, повторно голем број на нови случаи

Како што јавуваат од Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа Направени се 2.938 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје – 190, Битола – 43, Прилеп – 27, Кавадарци – 19, Кочани – 16, Велес и Струмица – по 15, Охрид и Берово – по 13.

Ресен – 11, Куманово и Штип – по 10, Тетово, Кичево, Гевгелија и Делчево – по 6, Крива Паланка и Кратово – по 5.

Валандово – 4, Неготино, Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 3, Радовиш и Пробиштип – по 2, Гостивар, Струга, Дебар, Виница и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11 поч на ти лица: 3 лица од Скопје (67г, 75г и 79г) и по едно лице од Битола (53г), Велес (59г), Кавадарци (81г), Крушево (84г), Прилеп (66г), Пробиштип (73г), Радовиш (72г) и Штип (78г).

Досега во земјата се направени вкупно 1.442.544 тестирања на коронавирусот.

Вкупната бројка на коронавирусотдијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидем ијата изнесува 211.382, бројот на оздр авени пац иенти е 195.624, на п чин ати е 7.406, а бројот на активни случаи изнесува 8.352.