Со 137 нови случаи на коронавирусот, распределени во 15 градови, сеуште имаме трицифрени бројки

Како што вчера информираа од Министерството за Здравство дека во последните 24 часа се направени 1437 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на коронаврусот во:

Скопје-64, Куманово-7, Штип-19, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-14, Велес-1, Битола-2, Охрид-5, Гостивар-6, Радовиш-2, Крушево-1, Демир Хисар-1, Свети Николе-3, Кичево -4.

Вчера Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравен пациент од: Скопје-41, Штип-10, Тетово-11, Струга-25, Велес-3, Охрид-36, Гостивар-5.

Поч инати се 10 лица, пет пациенти од Скопје, двајца од Куманово, по еден пациент од Тетово, Гостивар и Радовиш.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби поч ина пациент на 66 години.

Во ГОБ „8 септември“ поч инати се пет лица на возраст 79,76, 82,61 и 72 години.

Во Институтот за белодробни заб олувања Козле поч ина 81 годишен пациент. Во ОБ Куманово е поч инат пациент на возраст од 80 години. Во ОБ Гостивар е поч инат пациент на возраст од 63 години, во Филип Втори е поч инат пациент на 67 години.

Вкупната бројка на коронаврусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9547, бројката на оздравени пациенти е 5071, на поч инати е 442, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4034.

Од вчерашните тестирања, два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 4413, активни 1909
Куманово 940, активни 252
Дебар 175, активни 112
Штип 659, активни 333
Прилеп 313, активни 56

Тетово 962, активни 297
Струга 391, активни 184
Велес 209, активни 27
Битола 96, активни 51
Охрид 250, активни 99

Кавадарци 32, активни 18
Гостивар 321, активни 207
Гевгелија 19, активни 8 (*6 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 2 на Богданци)
Струмица 31, активни 22
Крива Паланка 22, активни 8

Радовиш 28, активни 23
Крушево 14, активни 9
Кочани 90, активни 22
Пробиштип 46, активни 29
Демир Хисар 19, активни 17

Македонски Брод 10, активни 6
Пехчево 6, активни 0
Берово 4, активни 1
Валандово 6, активни 0
Виница 4, активни 1

Делчево 1, активни 0
Кратово 12, активни 7
Свети Николе 205, активни 190
Кичево 105, активни 86

Ресен 141, активни 57
Неготино 23, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1437 теста се преку: ИЈЗ-410, ЦЈЗ Скопје-29, Авицена-136, Биотек-158, МАНУ -135, Жан Митрев (Филип Втори)-322, Систина со PCR метода -164, Судска медицина -12, ЦЈЗ Битола-59, Инфективна клиника-5, ГАК-7. Досега во земјата се направени вкупно 89703 тестирања на коронаврусот. Вчера немаше тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 80 пациенти. На кислородна поддршка се 33 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на коронаврусот, 7 позитивни деца, 1 дете и 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 91 пациент. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 33, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 125 пациенти – позитивни и сомнителни на коронаврусот.

Активни случаи по општини Скопје Вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје).

Чаир – 275
Аеродром – 200
Бутел – 140
Гази Баба – 206
Центар – 162

Карпош – 174
Сарај – 115
Кисела Вода – 158
Ѓорче Петров – 120
Студеничани – 109

Шуто Оризари – 105
Арачиново – 33
Илинден – 25
Петровец – 22
Чучер Сандево – 11

Сопиште – 20
Зелениково- 13
Странец – 7
Нераспределен- 14