ФОТО: Вчерашниот земјотрес cpуши балкон од куќа во Битола

Вчеравечер Македонија го сети земјотресот со епицентар во соседна Грција, во близина на Битола, каде се cpуши балкон на стара и напуштена куќа. Земјотресот со јачина од 5.8 степени по Рихтеровата скала го пог оди Лерин на длабочина од 2 километри беше почувствуван до Скопје, Кичево, Тетово и други градови низ државата. Веднаш по првичниот земјотрес, неколку афте ршокови го тресеа Лерин со помала јачина од 4.8 односно 3.5 степени по Рихтер. По земјотресот, Битола остана без телефонска и интернет мрежа, а битолчани ноќта ја помина надвор пред своите домови и згради.